Удивителен дърводелски каталог

Едно от нещата, които най-много ми липсват в България това са прекрасните малки и големи инструменти и приспособления, които са налични в Северна Америка. Част от тях могат да се намерят в Англия и почти нищо не може да се намери в България. Ето защо искам да публикувам линк към един такъв каталог в който има от „пиле мляко“ за дърводелеца. Смятам, че всеки дърводелец ще прекара вълнуващо време с този каталог:

Lee Valley Catalog

Кликнете на снимката за да разгледате каталога в електронен вид

Каталога съдържа 284 страници с удивителни неща. Хубавото е че можете да си ги поръчате онлайн и ако ви се виси по митници да се сдобиете с каквото ви трябва в България. Ако не ви се виси по митниците всичко, което остава е че ще видите доста интересни неща премесени с много въздишки.

Categories: Дърводелски инструменти, Дърводелство | Етикети: , | 10 коментара

Навигация

10 thoughts on “Удивителен дърводелски каталог

  1. ПРЕКРАСНО……. и благодаря за просветленията 🙂

  2. peshev

    Добър каталог. Тъкмо се интересувах от глави за струговане на кръгли детайли, които се поставят на дрелка. Tenon cutters, ако не се лъжа. Имам да правя едни парапети, но тези от каталога са малко скъпички. Знаете ли в Бг откъде могат да се купят подобни?

    • Аз наскоро поръчах точно tenon cutter от този каталог (само че го поръчах от Англия) размер 38 мм (1,1/2″) и не е евтин излезе ми над 200 лв. Но е много добър и практичен инструмент. Това си е инвестиция за цял живот. Тука в България не знам дали въобще са чували за подобно нещо камо ли да ги продават.

  3. peshev

    Наистина няма. Отдавна търся. Видях подобен инструмент да използват US дърводелци. Понеже съм любител и не съм запознат с дърводелството в детайли ми е интересно как правят сглобките тукашните дърводелци? Питах един двама които казват, че на струг ставал номера но аз и струг нямам. А и ако трябва да направиш двустранно 100-тина детайла си е играчка. Ако пък дължината е над 2м, примерно царги за легло или первази на парапет, май на струг не става?

  4. На струг може да стане само за по-къси детайли и е доста по-бавно. Алтернативата е да се използва фреза със специално приспособление, което всеки може да си направи. Ето едно видео, което показва нещо подобно: http://www.youtube.com/watch?v=ZjzM2tiz-9Q

    Във видеото използват купешко приспособление, но не е трудно човек да си направи подобно нещо и сам.

    • peshev

      Мисля, че ще имам време да си направя едно такова приспособление за фрезата. Струва ми се практично защото може да се регулира и по този начин да се обработват и по-дебели детайли. Имам нужда от съвет за дюшеме (май не е тук мястото но да питам). Масово се продава с дебелина 25мм. Аз си спомням едно време баща ми като прави беше 30+(2,3,5) не помня точно. Чичо ми също (понеже съм помагал). Абе долната граница беше 30мм. Не е проблем подложните гредички да ги сложа през 30см, но въпреки това ми се струва тънко. А искам дъските да са широки около 20см. И това с дюшемето е тънка работа за нашите дъскорезници. Трябва да е идеално калибровано преди да му направят нута и перото, че съм гледал едната дъска ляга на гредата пък другата след като влезе в нута виси 1,5мм във въздуха…Та дайте съвет какво дюшеме и откъде евентуално и някъде в блога четох но не го намирам някакъв начин на монтаж за да не скърца после. Да ви кажа благодарение на вас и други като вас направих много неща, които фирма не би направила никога с такова качество. То това е и идеята на блога ви, да се научим как с по-малко пари и повече знания и работа да се справяме сами или поне да знаем какво да следим у майсторите.

      • Аз не съм правил никога дюшеме и като се замисля не съм и ползвал такова. Все пак мисля, че ако е от твърда дървесина 25 мм дебелина е достатъчна. Предстои ми обаче да слагам дюшеме на къщата ми в Балкана и смятам да си го изработя сам от 3 см букови дъски, които след обработка ще паднат до порядъка от 25 мм. Отдолу между гредите обаче ще има изолация от глина и малко слама и тя сама по себе си ще може да поеме от товара.

        За да не проскърца дюшемето се слага под него еластично конструктивно лепило, което едновременно позволява движението на дървото и в същото време уплътнява всякакви фуги и не позволява да се появи скърцане.

  5. Здравей!

    Наскоро открих този блог, и мога да кажа, че съм изключително доволен от нещата, които публикувате. Аз съм любител (да не кажа пишман) дърводелец, просто ми харесва да работя с дърво. Основно се уча от клипове и уроци в youtube, но от както намерих блога ви, често поглеждам и тук.

    Понеже темата е инструменти и приспособления, които как сам отбелязваш в България не се намират лесно, все пак можете ли да препоръчате магазин(и), в които си струва човек да потърси, преди да отвори ebay, amazon и др.п. сайтове?

    • Здравей,

      Зависи за какво става въпрос. Ако например ще се вземат електро инструменти, тука в България може да се намерят неща на приемливи цени. По отношение обаче на по-специфични инструменти, особено ръчни такива – или нещо старо от битака, или от чужбина.

  6. varicocha

    Само пробвам

Оставете коментар:

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Блог в WordPress.com.

%d блогъра харесват това: